Ekran Kartı Tamiri

Ekran kartı tamiri, deneyim ve profesyonel tamir cihazları gerektiren bir onarım şeklidir.Tüm markalara ait ekran kartı onarımlarında Donanım Klinik ekibi olarak deneyimli personelimiz ve son teknoloji tamir cihazlarımız ile hizmetinizdeyiz…

Ekran kartıyla ilgili bir sorun yaşadığınız zaman, ekranda gördüğünüz olağan dışı görseller nedeniyle bunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, grafik kartının işlediği bilgileri bilgisayarın monitörüne sağlıklı bir şekilde aktaramamasıdır. Ekrana yansıyan görüntüde Renkler yatay veya dikey çizgi çizgi yada karışık renklerde görünüyorsa yani normalin dışında ise veya ekranda hiç görüntü yoksa ekran kartınızla ilgili bir sorun olduğu muhtemeldir.

Bu durumun belirgin sebepleri şunlardır:

  • Bilgisayarınızı açtığınız da belirgin bir şekilde fan sesi duyuyorsanız ve bu ses ekran kartınızdaki fandan geliyorsa ekranda gördüğünüz normal dışı görüntülerin sebebinin bir işareti olabilir. Ekran kartı fanının bakımının yapılması veya değiştirilmesi gerecektir.
  • Bilgisayarınızın çalışması sırasında birden ekran siyahlaşıp birkaç saniye sonra görüntü tekrar geliyorsa ve ekran kartı sürücüsünün çöktüğünü ve yeniden başlatma gerektiği mesajını veriyorsa buda ekran kartının sürücü ile ilgili problem yaşadığınızın belirtisidir.
  • Sistemde yüklü ekran kartı sürücüsü kararsız olabilir. Eski tarihli sürücüler yeni çıkan oyunları oynarken sorun çıkarabilir. Bizim tavsiyemiz bu durumda ekran kartı markasının orjınal sitesinde onaylanmış sürücüyü yüklemek sistemin çok daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.
  • Bazı durumlarda ekran kartı yukarıdaki sebeplerin dışında tamamen çalışmasını durdurabilir. Böyle bir durumda ekran kartının arızalı olduğundan tam emin olabilmemiz için mevcut ekran kartı yerine başka bir ekran kartı takarak yada onboard (anakart üzerindeki ekran çıkışı) ekran kartından görüntü almalıyı denemeliyiz. Eğer görüntü alınırsa ekran kartımızın arızalı olduğundan emin oluruz.

Profesyonel BGA Rework Cihazı ile Ekran Kartı Chipset Değişimi

Arızalı olarak tespiti yapılan ekran kartı, bakımı yapıldığı halde ve doğru sürücü kurulduğu takdirde hala çalışmıyorsa, deneyimli personel ve son teknoloji tamir makinaları parkı (bga rework vb.) ile fiziksel olarak onarıma ihtiyacı var demektir.

Yukarıda saydığımız ekran kartı sorunları dizüstü bilgisayar (laptop), tablet ve cep telefonlarında görüldüğü gibi; elektronik içerikli bir çok farklı cihazda (telefon santrali anakartları, kombi anakartları, televizyon anakartları vb.) karşımıza çıkmaktadır.

Ekran Kartı Arızası Tamir Edilebilir Mi?

Notebook bilgisayarlarda ve cep telefonlarında da, masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi istediğiniz zaman istediğiniz anakartı veya ekran kartını istediğiniz zaman satın alıp takma lüksüne sahip değilsiniz. Herhangi bir notebook anakartının ve cep telefonu anakartının, yan sanayisini de bulamazsınız. Cep telefonlarınız, masaüstü bilgisayarlarınız, notebooklarınız yetkili servise gittiğinizde hemen hemen tüm servislerde anakart tamiri yoluna gidilmez, anakartın değişimi veya yeni cihaz satın almaya yönlendirilirsiniz. İşte biz burada devreye giriyoruz.

Değişimi istenen tüm elektronik cihaz ekran kartlarının tamiri mümkündür ve ekran kartı tamir maliyeti çok daha ekonomik olmaktadır.

Ekran Kartı Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı tamiri yalnızca konusunda uzman personel ve profesyonel tamir cihazları parkı olan profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilebilir. Özellikle ekran kartı tamiri ve reballing ve anakart chipset değişim işlemlerinde profesyonel elektronik kart tamirinde kullanılan BGA Rework cihazı olmadan yapılan onarımlardan düzgün bir sonuç elde etme şansınız çok düşüktür veya tamiri yapılan ekran kartının arızayı kısa süre sonra tekrarlama ihtimali çok yüksektir. Deneme yanılma yöntemi ile yapılmaya çalışılan tamirler geri dönüşü olmayan sonuçlar yaratabilir.

Elektronik bilgi ve profesyonel onarım makine parkı altyapısından yoksun teknik servisler, kullanıcı ve teknik servis arayanlar için ayırt edici olmalıdır.

Ekran Kartı Tamir Masrafı Ne Kadar Tutar?

Arızalı ürünü tarafımıza kargolamanızı takiben uzman personelimiz tarafından yapılan teknik inceleme sonrasında ürünün tamir maliyeti hakkında tarafınıza bilgi verilir. Tamir işleminin yapılmasını onaylamanız hâlinde servis süreci başlar ve ürününüz en kısa sürede tamir edilip adresinize kargolanır.

Hizmetlerimiz

İletişim